درباره کارکرد های کائولینیت
درباره کارکرد های کائولینیت
April 24, 2021
مزایای خاک کائولن از پاکسازی صورت تا خوشبویی
September 6, 2021

دسته بندی خاکهای صنعتی

دسته بندی خاکهای صنعتی

 خاک های صنعتی

دسته بندی خاکهای صنعتی

خاک صنعتی  یک نوع خاک طبیعی همانند خاک معمولی است و درون این خاک صنعتی چند نوع کانی متبلور وجود دارد که از معادن استخراج میشود .

خاک های صنعتی را میتوان به صورت خام فروخت و بیشتر کارخانه های کاشی و سرامیک تهیه و از آن استفاده می کنند.

این خاک ها بخاطر داشتن کانی های متبلور، کارایی و مقاومت بالایی دارند و ذراتشان به سختی از یکدیگر جدا میشوند و به همین علت در صنایع مختلفی از آن ها استفاده می شود که اکثر مردم خاک صنعتی را با نام خاک رس میشناسند.

خاک های صنعتی نسبت به کاربردشان دسته بندی می شوند و هرکدام مناسب برای انجام یک کار خاص هستند.

انواع خاک های صنعتی

خاک رس

خاک کائولن

خاک نسوز

خاک بالکنی

خاک فولرارث یا گل سرشور

خاک بنتونیت

خاک رس

خاک رس نوعی  از پرکاربردترین و محبوب ترین نوع خاک ها است و از چند نوع کانی متبلور تشکیل شده. این خاک را می توان در دسته سنگ ها قرار داد که برای ساخت آجر و ظروف سفالی استفاده میشود و زمانی که با آب ترکیب شود مثل گل میشود.

خاک کائولن

خاک کائولن یک ماده اصلی در بسیاری از صنایع مورد استفاده می شود و به رنگ سفید و کرمی وزن کم و مقاوت بالایی دارد. در تولید رنگ، پلاستیک، کاغذ و … استفاده میشود.

خاک نسوز

ابران در خاورمیانه بزرگترین تولید کننده خاک های نسوز است و مقامت بالایی در حریق و گرما دارد و میتواند تا 1600 درجه را تحمل کند و برای ساخت ظروف چینی، سرامیکی، چسب، لاستیک و …

خاک بالکنی

خاک بالکنی که به رنگ تیره است و به رنگ سیاه و آبی تیره دید می شود و بعد از پخت تغییر رنگ میدهد و در معدن های فارس، یزد و کرمان به مقدار زیادی استخراج می شود و دارای مواد آلی میباشد و ذرات موجود در این خاک اندازه های مختفی دارند.

خاک بنتونیت

کاربرد پزشکی دارد و کاملا شبیه به رس است و برای درمان مشکلات پوستی، درمان اسهال و استفراغ، بیماری دهان و دندان و … است. خاک بنتونیت دو نوع دارد که بنتونیت متورم و بنتونیت غیر متورم که هرکدام برای کار خاصی مناسب است.

خاک فولرارث یا گل سرشور

خاک فولرارث رنگ سفید و کرمی دارد و برای برداشتن سلول های مرده بدن کابرد دارد و برای شست و شوی بدن استفاده می شود و امروزه جایگزین شامپوهای بدن شده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published.